Що таке сапропель з чорноземом
САПРОПЕЛЬ (грец. sapros гнилий + рelos мул, грязь), мулисті відкладення прісних водойм, що містять понад 15% органічної речовини. Утворюється переважно із залишків відмерлих організмів і нижчих рослин, органо-мінеральних компонентів зони водозбору, за рахунок випадання з розчину кристалічних солей при випаровуванні і життєдіяльності водних організмів.
Осіла на дно біомаса піддається біохімічної і мікробіологічної переробки (особливо активно в верхньому шарі, населеному найбільшою кількістю аеробних бактерій). В результаті фізичних, хімічних і біологічних процесів сапропель збагачується мінеральними макро - і мікроелементами, біологічно активними речовинами. У природному стані сапропелі сильно обводнені, мають вигляд желеподібної маси. В залежності від змісту окремих органічних і неорганічних компонентів колір буває оливковий, чорний, сірий, блакитний, рожевий або навіть червоний. Витягнутий з поклади сапропель швидко окислюється і втрачає природну забарвлення.
- По зольності і переважному компоненту в золі сапропель поділяють на 4 типи: органічний (зольність до 30%), карбонатний (зольність і вміст СаСОз більше 30%), кремнеземисті (зольність і вміст SiO2 більше 30%) і змішаний (зольність більше З0%, однаковий вміст SiO2 і СаСОз).
- Загальні запаси сапропелі в Білорусі близько 3,7 млрд. м3, у тому числі 2,7 млрд. м3 в озерах і близько 1 млрд. м3 під торф'яної покладами. Розподіл запасів сапропелі в озерах по областях (у млн. м3): Вітебська 1889, Мінська 409, Брестська 139, Гомельська 89, Гродненська 81, Могилевська 23. Потужність відкладень 2 — 12 м, найбільша в озері Судобле — 30 м.
Сапропель широко використовують для приготування різних видів добрив, вапнякових матеріалів, кормових добавок для сільськогосподарських тварин, в бальнеології. Доведено можливість застосування сапропелі для виробництва будівельних матеріалів, в геологорозвідувальній практиці (бурові розчини). На базі родовищ сапропелі — озер Червоне, Вечори, Лочинское, Судобле — діють виробничі об'єкти з видобутку їх на добриво, на озерах Судобле і Святе (Рогачевський район) організована його видобуток для лікувальних цілей.
Ефективно застосовувати під картоплю і сапропель - озерний мул, в якому міститься до 70% і більше органічної речовини рослинного і тваринного походження. До складу сапропелю входить азот — 2 — 3%, фосфор — 0,23 — 0,7; калій — 0,08 — 0,2% на суху речовину, а також мікроелементи та біологічні речовини. Сапропель вносять у грунт у чистому вигляді, а також у вигляді компостів.
Ефективність дії 300 кг сапропелю приблизно така, як від 100 кг підстилкового гною. Під картоплю закладають в грунт 20 — 40 т/га і 200 — 400 кг на сотку сапропелю. Вносять і закладають в грунт сапропель, як і інші органічні добрива, але сапропелеві добрива на відміну від інших органічних не обов'язково закладати в грунт відразу після розподілу по полю. Це можна зробити через 3 — 7 днів. Найбільш ефективно використовувати сапропель на піщаних і супіщаних грунтах.
Доступність рослинам міститься в сапропеле азоту в 2 — 3 рази менше, ніж у гної. Вапняний сапропель, крім азоту, фосфору і калію містить до 44% кальцію, 2 — 2,3% магнію і за своєю дією не поступається доломітового борошна або крейді.
- Чернозем, глина, песок, песчаник, торф, сапропель - продажа и доставка плодородных грунтов и грунтовых смесей автотранспортом от 5 тонн по территории Киева и Киевской области (044)232-70-31, 067-235-62-25